eNeschopenka a mzdové programy MRP

Naše programy využívají nejefektivnější variantu stahování dat z eNeschopenky, pomocí níž (oproti mnohým mzdovým programům jiných firem) nebudete potřebovat žádné komplikované zařizování několika certifikátů (které byste museli každý rok obnovovat) pro Vaši firmu. Navíc je možné pomocí námi implementované metody poslat více stejných dotazů o neschopnostech za den, což běžným způsobem není možné.

Jediné, co budete potřebovat, je mít k dispozici datovou schránku. Nemusíte mít vlastní datovou schránku, zprávy o neschopnostech si můžete nechat posílat např. do datové schránky účetní firmy, nebo do jakékoli jiné datové schránky, kterou zadáte (je možné informace z eNeschopenky zasílat také do více schránek najednou, viz postup níže).

Doporučujeme Vám co nejdříve zařídit si zasílání informací o neschopnostech z ePortálu do datové schránky (ať už Vaší, či cizí), protože se do ní dostanou pouze informace o neschopnostech, které vznikly po zřízení zasílání zpráv!


Níže uvádíme stručný návod pro firmy, které si vystavují mzdy nebo kterým jsou vystavovány mzdy, jak si nechat posílat do zadané datové schránky zprávy o neschopnostech zaměstnanců z ČSSZ.

Jak si zařídit posílání zpráv o neschopnostech do datové schránky

Nejdříve se firma, která sama sobě vystavuje mzdy anebo jíž jsou vystavovány mzdy, musí přihlásit do ePortálu sociální správy. Zde je možnost přihlásit se pomocí datové schránky (dále jen ISDS), anebo pomocí Národní identitní autority (NIA, tj. buď pomocí eObčanky, k níž musíte mít k počítači připojenou čtečku dokladů a nainstalovaný příslušný software, anebo pomocí přihlašovacích údajů, které si snadno zařídíte vyplněním údajů na stránkách eidentity a aktivováním na úřadě či kontaktním místě Czech POINT. Návod naleznete zde.). 

eNeschopenka: ePortál ČSSZ 
Pokud zvolíte možnost přihlášení přes datové schránky, budete přesměrování na rozhraní ISDS.

V systému datových schránek budete muset po vyplnění přihlašovacích údajů potvrdit, že souhlasíte s předáním informací z ISDS do ePortálu ČSSZ, a následně budete přesměrováni zpět na ePortál, avšak už s ověřenou identitou (budete přihlášeni). 

eNeschopenka: Datové schránky

Zde už snadno pomocí tlačítka + zadáte ID datových schránek, do kterých si přejete zasílat informace o neschopnostech Vašich zaměstnanců, a e-maily, na které Vám mají přicházet notifikace o vzniklých nemocech. 

eNeschopenka: Zadání ID datových schránek na ePortálu ČSSZ

Ve mzdových programech MRP pak při prvním použití pouze zadáte Vy (resp. účetní firma, která Vám vystavuje mzdy) přihlašovací údaje k Vámi zvolené datové schránce (údaje se uloží zašifrované do programu) a program už bude schopen stáhnout nová data o neschopnostech do své databáze.