EET

Elektronická evidence tržeb

Jednotlivé kroky podnikatelů před zahájením evidence tržeb

Krok první - Výběr programu

Krok druhý - Vytvoření certifikátu pro evidenci tržeb

V tomto kroku je popsán postup k podání žádosti na portále správce daně a následné vytvoření certifikátu pro EET.

Krok třetí - Načtení certifikátu do programu

Pokud máte vygenerován a stažen certifikát z webu Daňového Portálu Finanční správy ČR, pak je nutné načtení tohoto certifikátu do Vašeho účetního programu.

MRP podporuje EET ve všech svých účetních systémech. Tedy tento certifikát si můžete načíst do:

  • Účetního systému MRP-K/S
  • MRP-Vizuálního účetního systému
  • MRP-Univerzálního účetního systému
  • samozřejmě taktéž i ve webové aplikaci TURBOFAKTURA, kde můžete pracovat s EET i na jiných operačních systémech - jako např. Android, iOS, macOS, Linux, .. a používat na zařízeních jako např. tablet, mobilní telefon apod.

Krok čtvrtý - konkrétní práce s EET v MRP účetních systémech

Krok pátý - Dodržení informační povinnosti prodejce

Zákon o evidenci tržeb (č. 122/2016 sb.) v §25 definuje informační povinnost poplatníka. V místě, kde se běžně uskutečňují tržby, musí mít viditelně a čitelně umístěno oznámení, pokud to nevylučuje povaha věci. Text oznámení se liší podle toho zda poplatník vede evidenci tržeb v běžném nebo zjednodušeném režimu:

  • Povinný obsah textu oznámení pro běžný režim: "Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin."

  • Povinný obsah textu oznámení pro zjednodušený režim: "Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů."

Pokud tuto povinnost nesplníte, může Vám být udělena pokuta až do 50000,-Kč.